Polistiren Köpük Nedir?

Polistiren Köpük Nedir?

Polistiren köpük tabaklar; pratik olmalarından dolayı günümüzde her ortamda kullanılmaktadırlar. Polistiren köpük tabaklara karşı belirli bir önyargı söz konusudur. Ancak, polistiren ürünlerin doğru kullanılması durumunda insan sağlığını doğrudan etkileyen bir zararı söz konusu değildir.

Polistiren Nedir?


Polistiren, oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan plastiklerdir. Uçuculuğu ve kolay işlenmesi sayesinde metal, tahta ve kağıtların yerini almıştır. Kristal polistiren; genel amaçlı olarak kullanılır. Sağlam ve şeffaf bir malzemedir. Kristal polistirenler; kimyasal maddelere karşı zayıf duyarlılığa sahiptir. Darbeye dayanıklı polistirenler ise kütle polimerizasyon sayesinde elde edilir. Hem genel amaçlı hem de darbeye dayanıklı polistirenler, enjeksiyon kalıplama ve ekstruzyon metodları kullanılarak işlenmektedir. Genel amaçlı ve darbeye dayanıklı türlerden profil, levha ve boru üretilmektedir. Kristal polistiren darbeye dayanıklı çeşitle beraber parlaklığı kuvvetli olan levhaların elde edilmesini sağlar.

Polistirenin Kullanım Alanları


Ekstrüzyon uygulamaları sayesinde ekstrude edilmiş profiller ortaya çıkmaktadır. Bu profiller, resim ve ayna profillerinde ve ayrıca inşaatta çok geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Ayrıca, et ve yumurta kutuları; ekstrude edilmiş PS levhadan ısıl şekillendirme kullanılarak elde edilirler. Buna ek olarak, ince çeperli şişelerin ambalajları içerisinde bu ürün sıklıkla kullanılmaktadır. Polistirenden üretilen köpük tabaklar; polistirenin en çok kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır. Kimyasalların ısı etkisinde ortaya çıktığı düşünüldüğünde, polistiren köpük tabaklarda çok yüksek sıcaklıkta gıda malzemesi tüketmemek gereklidir.